Bou Phasigala Jeje Nka JalaRe (Odia) ବୋଉ ଫସିଗଲା ଜେଜେଙ୍କ ଜାଲରେ

ବୋଉ ଫସିଗଲା ଜେଜେଙ୍କ ଜାଲରେ

Bou Phasigala Jeje Nka JalaRe (Odia)

Bou Phasigala Jeje Nka JalaRe (Odia)  କଥା ସେବେକାର ଯେବେ ମୋର ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ସରିଯାଇଥାଏ. ଦିନେ ଜେଜେମାଙ୍କୁ ମାସକ ପାଇଁ ପିଉସୀ ଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଲା. ଘରେ ମୁଁ ଆଉ ବୋଉ ଏବଂ ଜେଜେ ଥାନ୍ତି. ଜେଜେଙ୍କ ବୟସ ୬୫ ହେଲେବି ସେ ୫୫ ବୟସର ଦେଖାଯାନ୍ତି. ସୁସ୍ଥ ସବଳ ଆଉ ବାଣ୍ଡ ୮”ଇଂଚିଆ ମୋଟା ଆଉ ୩” ଇଂଚିଆ ଚୌଡା.

ଆଉ ମୋ ବୋଉ ବୟସ ୪୨. ୫’;୫’ ଉଚତା. ସାମାନ୍ୟ ଗୋରା. ଫିଗର ୩୮-୩୦-୪୦. ବଡ ବଡ ତରଭୁଜ ଭଳିଆ ଦୁଧ କୁ ୧.୫”ଇଞ୍ଚର କଳା ଭୁଣ୍ଡି ଆଉ ଚୌଡା ମସ୍ତ ଉଚ୍ଚା ଗାଣ୍ଡି କଚାଡି କଚାଡି ଚାଲିଲେ କାହାର ବି ବାଣ୍ଡ ଟେଂଗେଇଯିବ. ଗାଉଁଲି ମାଇକିନିଆର ସବୁ ଠାରୁ ଆକୃଷ୍ଟ କଳା ଭଳିଆ ଜିନିଷ ହଉଚି ତାର ଲମ୍ବା ବାଳ. ମୋ ବୋଉର ଲମ୍ବା ବାଳ ବହୁତ ଘନ ଆଉ ଖୋଲିଦେଲେ ତାର ଗାଣ୍ଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଡେ.

ସେ ତାକୁ ଖୋସା କରି ରଖେ. ଯଦି ଖୋଲି ଦେଲା ତାହାଲେ ସେ କେମିତି ସେକ୍ସି ଦେଖାଯାଏ ତାହା ବୁଝି ପାରୁଥିବେ. ମୋ ବୋଉ ପାଇଁ ଆମ ଘରର ସବୁ ମର୍ଦ ଆଉ ବୁଢା ପାଗଳ. ଏମିତିକି ପାଖ ପଡିସାଙ୍କ ନଜର ବି ବୋଉ ଉପରେ. ସମସ୍ତେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାକୁ ଗେହିଁବା ପାଇଁ. ଦିନ କର କଥା ମୁଁ ଜେଜେଙ୍କ ସହ ବିଲ କୁ ଯାଇଥାଏ. ବୋଉ ଆମ ପାଇଁ ଖାଇବା ନେଇକି ଆସିଲା ଆଉ ଆମେ ଖାଇଲୁ. ଯେହେତୁ ଜେଜେମା ନଥାନ୍ତି ତେଣୁ ବୋଉ ଖାଇବା ନେଇକି ଆସିଥାଏ.

ବୋଉ ନାଲି କଲର ନାଇଲନ ଶାଢ଼ୀ ଆଉ ବ୍ଲାଉଜ ପିନ୍ଧି ଆଉ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣା ଦେଇକି ଆସିଥିଲା. ଖରାରେ ବହୁତ ଝାଳ ବି ବାହାରୁ ଥାଏ. ଏହାକୁ ଦେଖି ଜେଜେ କହିଲେ ବୋହୁ ବହୁତ ଗରମ ହଉଚି ତେଣୁ ମୁଣ୍ଡରୁ ଓଢଣା କାଢିଦିଅ. ବୋଉ ମୁଣ୍ଡରୁ ଓଢଣା କାଢିଲା ପରେ ଜେଜେ ତା ବାଳ ଖୋସା କୁ ଚାହିଁ ରହିଥାନ୍ତି. ତାପରେ ବୋଉ ଖାଇବା ବାଢ଼ିଲା ବେଳେ ତା ଶାଢ଼ୀ ଖସିଗଲା ଯେହେତୁ ସେ ଓଢଣା ଦେଇ ନଥିଲା ଏବଂ ତାର ବିଶାଳକାୟ ଦୁଧର ଫାଙ୍କ ଦେଖି ମୋର ଆଉ ଜେଜେଙ୍କ ଟେଂଗେଇ ଗଲା.

ସେଠୁ ବୋଉ ଘରକୁ ବାସନ ନେଇକି ଯିବାକୁ ବାହାରିଲା. ମୁଁ ଲଖ୍ୟ କଲି ଜେଜେ ସେମିତି ବୋଉର ଗାଣ୍ଡିକୁ ଅନେଇ ଥାନ୍ତି. ତାପରେ ଆମେ ଆମ କାମକୁ ବାହାରିବା ବେଳକୁ ଜେଜେ କହିଲେ ତୁ ଯା ମୁଁ ଟିକେ ଝାଡା ଯାଇକି ଆସେ ଆଉ ମୁଁ ନଗଲା ଯାଏ ତୁ ବିଲ ଛାଡିକି ଆସିବୁନି.. ମତେ ସନ୍ଦେହ ହେବାରୁ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଗଲି. ମୁଁ ଦେଖିଲି ଜେଜେ ବାରି ଆଡକୁ ଗଲେ ଯୋଉଠି ବୋଉ ବାସନ ମାଜୁ ଥିଲା.

ବୋଉର ଦୁଧ ଫାଙ୍କ ସେମିତି ଦିଶୁଥାଏ ଆଉ ଜେଜେ ଯେମିତି ଦେଖୁଥିଲେ ଆଉ ନିଜ ବାଣ୍ଡକୁ ଧୋତି ଉପରେ ଚାପୁଥିଲେ, ଯେମିତି ଏଇଠି ଗେହିଁବେ. ବୋଉ ବାସନ ମଜା ସାରି ଘର ଭିତରକୁ ଗଲା ଆଉ ଜେଜେ ବାଥରୁମ ଗଲେ ଆଉ ଆସିକି ଦାଣ୍ଡ ଦୁଆରକୁ ଭିତର ପଟୁ ଦେଇଦେଲେ, ସେ ଜାଣି ନଥିଲେ କି ମୁଁ ଘର ଭିତରେ ଅଛି.
ସେ ସିଧା ରୋଷେଇ ଘରକୁ ଗଲେ ଯୋଉଠି ବୋଉ ଥିଲା, ଆଉ କହିଲେ ବୋହୁ ତୁ ଏତେ ଲମ୍ବା କେଶ କାହିଁକି ରଖିଛୁ.

ଏକଥା ଶୁଣି ବୋଉ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ଏବଂ କହିଲା ୟାଙ୍କୁ ଲମ୍ବା ବାଳ ଭାରି ପସନ୍ଦ. ଜେଜେ କହିଲେ ମୋର ବି ପସନ୍ଦ, ଏକଥା ଶୁଣି ବୋଉ ଟିକେ ହସି ଦେଲା ଆଉ ତା କାମରେ ବ୍ୟସ୍ଥ ରହିଲା. ଜେଜେ ତାପରେ ବିଲକୁ ଚାଲି ଗଲେ. ମୁଁ ତୁରନ୍ତ ବିଲ କୁ ଗଲି ଜେଜେ ପଂହଁଚିବା ପୂର୍ବରୁ. ସେଦିନ କାମ ସରିଗଲାରୁ ଘରକୁ ଫେରିଲୁ. ରାତିରେ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ଜେଜେ ବୋଉକୁ କହିଲେ, ବୋହୁ ତମ ସହ ମୋର ଅର୍ଜେଂଟ କଥା ଅଛି.

ପୁଅ ଶୋଇପଡୁ ଆମେ ରାତିରେ କଥା ହେବା. ମୁଁ ସେ କଥା ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଶୋଇବାର ଆକ୍ଟିଙ୍ଗ କଲି. ଜେଜେ ଭାବିଲେ ମୁଁ ଶୋଇ ପଡିଛି. ତାପରେ ଜେଜେ ବୋଉକୁ ଡାକିଲେ ବୋହୁ ଟିକେ ବାରି ଆଡେ ଚାଲ ନହେଲେ ପୁଅ ଉଠିଯିବ. ବୋଉ ଟିକେ ବ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇ ପଡି ପଚାରିଲା କଣ ବାପା? ସେଠୁ ସେମାନେ ବାରି ଆଡକୁ ଗଲେ ଏବଂ ବାରି ଦୁଆର ପାଖରେ ଛିଡା ହୋଇକି କଥା ହେଉଥିଲେ ମତେ ସବୁ ଶୁଣା ଯାଉଥିଲା.

ଜେଜେ କହିଲେ ବୋହୁ, ଜଣେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଖା ହେଲେ ଆଉ କହିଲେ, କି ଏଥରକ ତମ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହବ ଆଉ ତମ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବ. ଏ କଥା ଶୁଣି ବୋଉ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲା ଆଉ କହିଲା, ବାପା ତାହେଲେ କଣ କରିବା?
ତା ପରେ ଜେଜେ କହିଲେ କାଲି ଯେତେବେଳେ ସବୁ ଶୂନଶାନ ହେଇଯିବ ସ୍ମଶାନରେ କିଛି ତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟା କରିବାକୁ ହେବ ଯାହାର ବିଧି ବାବା ମତେ କହିଛନ୍ତି. ବୋଉ କହିଲା ତାହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା. ଜେଜେ କହିଲେ ଅସୁବିଧା ଅଛି, ବୋଉ କହିଲା କଣ?

ସେଠୁ ଜେଜେ କହିଲେ ଏ କଥା କହି ହବନି କିନ୍ତୁ ବୋଉ କହିଲା କୁହନ୍ତୁ ଯାହାବି କରିବାକୁ ହେବ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା. ସେଠୁ ଜେଜେ କହିଲେ ହଉ ଶୁଣ, ତାନ୍ତ୍ରିକ କହିଛନ୍ତି କାଲି ରାତିରେ ଘରର ମୁରବି ଆଉ ମହିଳା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏକା ସାଧନା କରିବାକୁ ହେବ ନହେଲେ ଏ ଘରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ, ହେଲେ ତୋ ଶାଶୁ ତ ନାହିଁ, କଣ କରିବା? ବୋଉ ଡ଼ରିକି କହିଲା ମୁଁ ଅଛି, ମୁଁ ଯିବି. ତାପରେ ଜେଜେ ଖୁସି ହେଇକି କହିଲେ ବୋହୁ, ସତରେ ତୁ ମୋ କୁଳ ରକ୍ଷା କରିଦେଲୁ.

ସେଠୁ ଜେଜେ କହିଲେ ବୋହୁ କାଲି ରାତି ପାଇଁ ରେଡି ହୋଇଯା, କାହିଁକି ନା ତାନ୍ତ୍ରିକ କହିଛନ୍ତି ତୁ ଏ ସାଧନା ଅସାଧ୍ୟ କରିପାରିବୁ ତ? ଅଧାରେ ରହିଲେ ଅନିଷ୍ଟ ହେବ. ବୋଉ କହିଲା କିଛି ବି କରିବି. ଜେଜେ କହିଲେ ହଉ, ଗାଧୋଇକି ସଫା ଲୁଗା ପିଂଧିକି ଆସିବ ଆଉ ଗୋଟେ କଥା ଏ କଥା ଯେମିତି ଆଉ କିଏ ନ ଜାଣେ. ବୋଉ କହିଲା, ଆଜ୍ଞା…..
ମୁଁ ରାତି କି ଅପେକ୍ଷା କଲି, ଦିନ ପୁରା ନର୍ମାଲରେ ଗଲା.

ଯେମିତି ରାତି ହେଲା ମୁଁ ଜଲ୍ଦି ଖାଇଦେଇ ଶୋଇବାର ଅଭିନୟ କଲି. ଶଶୁର ଆଉ ବୋଉ ରେଡି ହେଲେ. ଠିକ ରାତି ୧୦ଟାରେ ସେମାନେ ବାହାରିଲେ. ସବୁ ଆଡେ ଶୂନଶାନ, ମଫସଲ ଜାଗା, ରାତି ୮ଟା ହେଲେ ସବୁ ଆଡେ ତାଟି କବାଟ ପଡେ. ଗାଁ ମସାଣି ଘରଠୁ ୩ କିମି ଦୂର ପାହାଡ ପାଖରେ. ବହୁତ ନିଛାଟିଆ କିନ୍ତୁ ଶଶୁର ଆଉ ବୋହୁ ସାହସ କଲି ଗଲେ.

ମୁଁ ଦୂରରୁ ତାଙ୍କୁ ପିଛା କରୁଥାଏ, ସେମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଲଣ୍ଠନ ଧରି ଚାଲୁଥାନ୍ତି. ଜେଜେ ଗୋଟେ ଧୋତି ଆଉ ଗଂଜୀ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି ଆଉ ବୋଉ ଗୋଟେ ହଳଦିଆ ଶାଢ଼ୀ, ନାଲି ବ୍ଲାଉଜ ପିନ୍ଧିଥାଏ ଏବଂ ସବୁ ଗହଣା ପିନ୍ଧି ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣା ଦେଇକି ଚାଲୁଥାଏ, ଗାଣ୍ଡି ତାର ଦୋହଲୁ ଥାଏ… କିଛି ସମୟ ପରେ ସେମାନେ ତାନ୍ତ୍ରିକବାବାଙ୍କ କହିବା ଜାଗାରେ ପଂହଁଚିଲେ. ସ୍ମଶାନରେ ଗୋଟେ ଛୋଟ କୁଡ଼ିଆ ଭିତରକୁ ଗଲେ ଯୋଉଠି ତାନ୍ତ୍ରିକ ସାଧନା କରନ୍ତି. ଆଉ ମୁଁ ବାହାରେ ଲୁଚିକି ରହି ଦେଖୁଥାଏ. ସବୁଆଡେ ଶୂନଶାନ ଆଉ ଅନ୍ଧାର. ଡର ବି ଲାଗୁଥାଏ. କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏ ସବୁକୁ ଦେଖୁଥାଏ

Bou Phasigala Jeje Nka JalaRe (Odia)

 

 

ଆଗକୁ ପଢିବା NEXT ବଟନ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

34 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *