ମୋ ବୋଉକୁ ଆମର ଜଣେ ମଉସା ଭଲ କରି ଗେହିଁଲେ

ମୋ ବୋଉକୁ ଆମର ଜଣେ ମଉସା ଭଲ କରି ଗେହିଁଲେ

Mo Bou Ku Aamra Jane Mausa Bhala Kari Gehinile

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ମୁଁ ସୁମିତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରୁ ଏହି କାହାଣୀ ଯୋଉଁ ଥିରେ ମୋ ବୋଉକୁ ମୋର ଜଣେ ମଉସା କିପରି ଗେହିଁଲେ ତାହା ଲେଖିଛି । ଏହା ମୋ ପିଲା ବେଳର ଘଟଣା । ମୁଁ ସୁମିତ ମୋ ବୟସ ୨୩, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରେ ଆମ ଘର, ମୋ ବାପା ଜଣେ ସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭର, ମୋ ବଡ଼ଭାଇ ଆଉ ଭଉଣୀ, ଆଉ ମୁଁ, ଆଉ ମୋ ବୋଉ ମିଶି ଆମ ଘର,ପରିବାର । ମୋ ବଡ଼ ଭାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ବି-ଟେକ କରୁଛି, ମୋ ଭଉଣୀ ସେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ତିନି ପଢୁଛି, ଆଉ ମୁଁ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ର ଛାତ୍ର, ମୋ ବୋଉ ନା ସୁରେଖା, ଭାରି ସୁନ୍ଦରୀ, ଜାଣ ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟର ରାଣୀ ପରି,ମସ୍ତ ମାଇକିନିଆ, ତା ଦୁଧ ୩୬ ଆଉ ବୋଇତି କଖାରୁ ଭଳି ବିଶାଳ ୪୪ ସାଇଜ଼ ର ଗାଣ୍ଡି ।

ମୋ ବୋଉକୁ ଦେଖିଲେ ବାଣ୍ଡ ଖାଲି ଟେଙ୍ଗେଇ ଉଠିବ, ମୋ ବାପା ଙ୍କ ର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ଆମ ଗାଁ ରେ ଘର ଭଡା ରହୁଥିଲେ,ସେ ଜଣେ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ, ମୋ ବାପା ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଭାରି ବନ୍ଧୁ ତା,ସେ ଆମଘରେ ସହ ଭାରି ଭଲ ସଂପର୍କ ମୋତେ ସେ ସବୁଠୁ ଭଲ ପାନ୍ତି, ମୋ ପାଈଁ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ସାର୍ଟ, ଖେଳଣା ସବୁ ଆଣି ଦିଅନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନାଁ ଉମେଶ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଉମେଶ ମଉସା ବୋଲି ଡାକେ, ସେ ସେତେବେଳେ ବହାହୋଇନଥିଲେ, ମୋର ବୋଉ ସହିତ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାରି ଭଲଥିଲା, କିନ୍ତୁ, ମୁଁ ଗାଁ ରେ ମୋ ବୋଉ ସହ ତାଙ୍କର ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ତା ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ରୁ ଘରକୁ ଛୁଟି ହେଲେ ଆସେ ସେ ଆମ ଘରୁ ବାହାରି ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାନ୍ତି ।

ଏହା ନୀତି ଦିନିଆ ଘଟଣା, ମୁଁ ଛୋଟ ପିଲା ବୋଲି କିଛି ଜାଣିପାରେନା,ଦିନକର ଘଟଣା ମୋତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଲା,ମୁଁ ସ୍କୁଲ କୁ ଗଲି, କିନ୍ତୁ ସେଦିନ କୌଣସି କାରଣ ରୁ ଆମ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହୋଇଗଲା, ସାର ମାନେ ଆମକୁ ଘରକୁ ପଠାଇ କହିଲେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ତୁମେ ମାନେ ଘରକ ଯାଇ ପଢ଼ା ପଢି କର, ଆମେ ଘରକୁ ପଳାଇଆସିଲୁ, ମୋ ସାଙ୍ଗ ରାଜୁ ମୋତେ କହିଲା ତୁ ଯା ତୋ ଘରେ ବହି ବସ୍ତାନୀ ଥୋଇଦେଇ ଆ, ଆମେ ମିଶି ଆମଘର ପାଖରେ ଯୋଉ ବଗିଚା ଅଛି, ସେଠି ମିଶି ଖେଳିବା, ଆଉ ଆମ୍ବ ତୋଳା ତୋଳି କରିବା ।

ମୁଁ ତା କଥା ମାନି ଘରକୁ ଗଲି, କିନ୍ତୁ ଘରେ ବୋଉ କୁ ନ କହି ଆସିବି ବୋଲି ସ୍ତିର କଲି, କାରଣ ବୋଉ ମୋତେ ଦେଖିଲେ ଆଉ ବାହାର କୁ ଛାଡ଼ିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୁଁ ଲୁଚିକରି ଘର କୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି। ଆମ ଘର ପଛ ପଟେ ଗୋଟେ ପିଜୁଳି ଗଛ ଥିଲା, ତା ଉପରେ ଚଢ଼ି ମୁଁ ଆମ ଘର ଛାତ ଉପରକୁ ଉଠି ସିଡ଼ି ବାଟେ ଘରକୁ ପଶିଲି, ମୋତେ ଲାଗିଲା ମୋ ବୋଉ ଶୋଇ ପଡିଛି ବୋଲି । ସିଡିକବାଟ ଖୋଲା ଥିଲା, ହଠାତ ମୋତେ ଦେଖାଗଲା ଉମେଶ ମଉସା ଙ୍କର ଚପଲ  ଆମ ସିଡ଼ି ଘର ଛାତ ଉପରେ ଥୁଆ ହେଇଚି,ଆଉ ଘର ଭିତରେ ଖାଲି କାଚ ରୁନ୍ଝୁନ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ପାଟି ଶୁଭୁନି ।

ମୁଁ ଘରେ କଣ ହଉଚି ବୋଲି ଏ ଶବ୍ଦ କୋଉଠୁ ଆସୁଛି ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଦ ଚିପି ଚିପି ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଗଲି, ଆଉ କାନ ଡେରି ଦେଖିଲି, ବୋଉ ଆଉ ଉମେଶ ମାଉସା ରୋସେଇ ଘର ପାଖରେ, ଉମେଶ ମଉସା ମୋ ବୋଉକୁ କୁଣ୍ଢେଇ ଖାଲି ଚୁମା ଉପରେ ଚୁମା ଦେଉଥାନ୍ତି, ଆଉ ମୋ ବୋଉ ଖାଲି ଖିଲି ଖିଲି ହସୁଥାଇ ଘୁଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ, ମୁଁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ପୁରା ପାଗଳ, ମୋ ବୋଉ ପୁଣି ଏହିଭଳି କାମ, ମୁଁ ପୁରା ଅବାକ ହୋଇ ରହିଥାଏ, ଉମେଶ ମଉସା ମୋ ବୋଉର ଓଠକୁ ଚୁଚୁମି ତା ଗାଲକୁ ଖାଲି ଚାଟି ଦେଉଥାନ୍ତି, ଆଉ ବୋଉର ଦୁଧକୁ ବ୍ଲାଉଜ ମିଶା ଚିପୁଥାନ୍ତି ।

ବୋଉ ଖାଲି କହୁଥାଏ, ଉମେଶ କେତେ ଫୁଲେଇ ହଉଚ୍ଚ, ଛାଡ଼ ମୋତେ ,ଏତେ ଦେଖିପାରନାହିଁ, ଉମେଶ ମଉସା କହୁଥାନ୍ତି , କେମିତି ତୁମକୁ ଛାଡି ରହିପାରିବି, ତୁମେ ଭାଉଜ ରାଣୀ ଯାହା ହେଇଚନା ତୁମ ବିନା ଗୋଟେ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିବା ଅସମ୍ଭବ, ବୋଉ କହୁଥାଏ ହଁ ଆଜି ତୁମେ ବାହା ହୋଇନ, କାଲି ବହାହୋଇଗଲେ ନା ମୁଁ କିଏ ତୁମେ କିଏ, ମଉସା ହସି ଦେଇ ବୋଉର ବ୍ଲାଉଜ ର ବୋତାମ ଖୋଲି ତା ଲଂଗଳା ଦୁଧକୁ ଚିପି କହିଲେ ଓଃ ଭାଉଜ ମୁଁ ଯାହାକୁ ବାହା ହୁଏନା କାହିଁକି କିନ୍ତୁ ତୁମକୁ ଛାଡି ପାରିବି ନାହିଁ ।

ବୋଉର କି ଲଂଗଳା ଦୁଧକୁ ଦେଖି ମୋର ବାଣ୍ଡ ପୁରା ହାର୍ଡ ହୋଇଗଲା, ପୁରା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଭଳି ଦୁଧ, ମାଉସା ଖାଲି ପାଟିରେ ଗୋଟି ଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପୁରାଇ ତା ଦୁଧରେ କଳା ଭୁଣ୍ଡୀ କୁ କାମୁଡ଼ି ଚୁଚୁମି ଦେଉଥାନ୍ତି, ବୋଉ ଖାଲି ଆଖିବୁଝି ଆଃ ଆହାଃ ଆଃ ଆଃ ଆହାଃ ଆଃ ଆହାଃ ଆଃ ଆହାଃ ଆଃ ହଉଥାଏ । ତାପରେ ମଉସା ବୋଉ ର ଥାନ୍ତଳା ପେଟ କୁ ଚୁମା ଦେଇଗଲେ, ଆଉ ତା ଗାଣ୍ଡିକୁ ଖାଲି ଚିପି ଦଉଥାନ୍ତି, ମୋତେ ଭାରୀ ଭଲ ଲାଗୁଥାଏ ଦେଖିବାକୁ, ତାପରେ ମଉସା ବୋଉକୁ କୁଣ୍ଢେଇ ପକାଇଲେ ଆଉ ବୋଉ ମଧ୍ୟ  ମଉସାଙ୍କୁ କୁଣ୍ଢେଇ ପକାଇଲା, ତାପରେ ବୋଉ କହିଲା ତୁମେ ଶୋଇଲା ଘର ଆଡ଼େ ଯାଅ, ମୁଁ ଟିକେ ବାହାର ଆଡେ ବୁଲି ଆସେ,ମଉସା ଶୋଇଲା ଘରକୁ ଗଲେ, ଆଉ ବୋଉ ଘର ଚାରି ପଟ ବୁଲି ଆସି ମଉସା ଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲା ।

ମଉସା ବୋଉକୁ ଦେଖି ପୁଣି କୁଣ୍ଢେଇ ଚୁମା ଉପରେ ଚୁମା ଦେଇଗଲେ, ବୋଉର ଗୋଲାପୀ ଓଠକୁ କାମୁଡି ଚୁଚୁମି ପକାଇଲେ, ବୋଉ ଖାଲି ହସୁଥାଏ, ବୋଉ ଶୋଇଲା ଘର କୁ ବନ୍ଦ କରିବା କୁ ଗଲା, କିନ୍ତୁ ମଉସା ମନାକଲେ,କହିଲେ ପିଲାମାନେ ତ ସ୍କୁଲ ଯାଇଛନ୍ତି, ଘରେ ତୁମେ ଆଉ ମୁଁ ,ବାହାର କବାଟ ବନ୍ଦ ଥିବ, ତେଣୁ ଏହି ଶୋଇଲା କବାଟ ଖୋଲା ଥାଉ, ଟିକେ ପବନ ଆସିବ,ବୋଉ ରାଜି ହୋଇ କବାଟ ବନ୍ଦ କଲା ନାହିଁ,ତା ପରେ ଉଭୟ ଖାଲି କୁଣ୍ଢାକୁଣ୍ଢି ହୋଇ ଚୁମା ଦିଆ ନିଆ ପର୍ବ ଚାଲିଲା, ମଉସା ଖାଲି ସୁରେଖା ଆଇ ଲଭ ୟୁ, କହି ବୋଉ କୁ ଚୁମା ଦଉଥାନ୍ତି,ଆଉ ବୋଉର ଦୁଧକୁ ଚିପି ପକାଉଥାନ୍ତି ।

ତାପରେ ବୋଉର ବ୍ଲାଉଜ କୁ ମଉସା ପୁରା କାଢି ଦେଇ ଖଟ ଉପରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ, ବୋଉର ଗୋରା ଦେହକୁ ଖାଲୀ ଚାଟି ଚୁମ୍ବନ ଦେଇଗଲେ, ବୋଉ କୁ ଭାରି ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା, ସେ ଖାଲି ହସୁଥାଏ, ତା ପରେ ମଉସା ବୋଉକୁ ଲଂଗଳା କରିବା କୁ ଗଲେ,ବୋଉ ଖାଲି କହୁଥାଏ ଇସସ କି ଅଭଦ୍ରଲୋକ ତୁମେ,କା ହା ଘରେ ପଶି ପର ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ଲଂଗଳା କରୁଚ, ତୁମକୁ ଖରାପ ଲାଗୁନି, ମଉସା କହିଲେ ମୁଁ ମୋ ପ୍ରେମିକା କୁ ଲଂଗଳା କରୁଛି । ଏଥିରେ ଭୁଲ କୋଉଠି,ଏତିକି କହି ମୋ ବୋଉର ଲୁଗାକୁ କାଢି ଦେଇ ତା ସାୟା କୁ ଭିଡି ତଳକୁ ଖସାଇ ଦେଲେ, ଓଃ ବୋଉ କଣ ଦେଖାଯାଉଥାଏ, କି ମସ୍ତ ଗୋରା ମାଇକିନିଆ ବୋଇତି କଖାରୁ ଭଳି ଗାଣ୍ଡି,ବୋଉ ଲାଜରେ ମଉସା ଙ୍କ ଉପରେ ଆଉଜି ପଡ଼ିଲା, ମଉସା ବୋଉର ଲଂଗଳା ଗାଣ୍ଡିକୁ ଚାପି ଦଳିଲେ, ବୋଉ ଆଉ ଆୟତ ରେ ନଥାଏ,ତା ପାଟିରୁ ଖାଲି ଆଃ ଆଃ ଆଃ ଉଃ ଉଃ ଶବ୍ଦ ବାହାରି ଯାଉଥାଏ ।

ମୁଁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ମୋ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ରୁ ଖାଲି ବାଣ୍ଡ ଫୁଟି ବାହାରି ଆସିବା ଭଳି ହଉଥାଏ, ମଉସା ବୋଉର ଲଂଗଳା ମସ୍ତବଡ଼ ଗାଣ୍ଡି କୁ କାମୁଡି ପକାଉ ଥାନ୍ତି, ବୋଉ ଖାଲି କହୁଥାଏ, ଯା ଭାରି ଅଭଦ୍ର ଲୋକ ତୁମେ ସବୁଆଡେ ଖାଲିହାତ ମାରୁଛ, ମଉସା କହିଲେ ତୁମ ଗାଣ୍ଡି ଯାହା ହେଇଚି ମୋତେ ପାଗଳ କରି ପକାଉଛି, ତାପରେ ବୋଉ କୁ ଖଟ ଉପରେ ମଉସା ଗଡାଈ ଖାଲୀ ଚୁମା ମାରି ଚାଲିଲେ, ବୋଉ ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ହଉ ନଥାଏ, ମଉସା ଙ୍କୁ ଭିଡି ନେଉଥାଏ, ତାପରେ ମଉସା ତାଙ୍କ ପ୍ୟାଂଟ ଖୋଲି ଲଂଗଳା ହୋଇଗଲେ, କି ବାଣ୍ଡ ମଉସାଙ୍କର, ଆଉ ଟିକେ ହଲେଇ ଦେଇ ବୋଉର ବିଆ କୁ ଟିକେ ଜିଭରେ ସଲସଲ କରିଦେଲେ ।

ବୋଉର ବୀଆ ଖାଲୀ ଶୁଳେଇ ହଉଥାଏ ସେ ଖାଲି ଇସସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ଇଃସ ହେଉ ଥାଏ, ମଉସା ସିଧା ବୋଉ ଉପରେ ଚଢ଼ି ତାଙ୍କ ବାଣ୍ଡ କୁ ବୋଉ ର ବିଆ ଭିତରେ ମାଡି ଦାବୀ ଦେଲେ, ଆଉ ବୋଉର ପିଠିତଳୁ ଦୁଇ ହାତରେ ଜାବୁଡି ବୋଉ ର ମୁହଁ ସାରା ଖାଲୀ ଚୁମା ଦେଇ ବାଣ୍ଡ କୁ ଖାଲି ପୁରେଇଲେ ଆଉ ବାହାର କଲେ, ବୋଉ ତା ଗୋଲାପୀ ଓଠକୁ ଚାପି ମୁହଁ ବୁଲାଇ ଦେଉଥାଏ, ଆଉ ଆଃ ଆଃ ଉଃ ଉଃ ଆଃ ଉଃ ଆଃ ଉଃ ଆଃ ଉମେଶ ମରିଗଲି, ଆଉ ରହିପାରୁନି, ଟିକେ ଶୁଳେଇ ହେଲାଣି ମୋ ବିଆ ଭିତର, ଶୀଘ୍ର ତୁମ ରସ ବାହାରି ଆସୁ, ମଉସା ଖାଲି ବୋଉର ଦୁଇଟା ଭଣ୍ଡା ଭଳି ଦୁଧକୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟେ କାମୁଡି ମଜା ନେଉଥାନ୍ତି, ଆଉ ବୋଉର ବିଆ ରୁ ଖାଲୀ ଧଳାଧଳା ଫେଣ ଭଳି ରସ ବହାରିଆସୁଥାଏ ।

ମଉସା ବୋଉର ଓଠକୁ କାମୁଡି ପକାଉଥାନ୍ତି,ସୁରେଖା  ଆଇ ଲଭ ୟୁ, କହୁଥାନ୍ତି, ଆଉ ବୋଉ ମଧ୍ୟ ମଉସା ଙ୍କୁ ଭିଡ଼ି ଚୁମା ଦେଉଥାଏ,ମଉସା ଙ୍କ ବାଣ୍ଡଟା ଖାଲି ବୋଉର ବୀଆ ରେ ପଶୁଥାଏ ବାହରୁଥାଏ, ଅଧଘଣ୍ଟା ଗିହା ଗେହିଁରେ ମଉସା ଙ୍କ ର ବୋଧେ ବୀର୍ୟ ବାହାରି ଗଲା ମଉସା ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ନପାରି ବୋଉର ଗୋରା ଚିକନିଆ ଗାଲ କୁ କାମୁଡି ଦେଇଗଲେ, ଆଉ ତାପରେ ଉଭୟ ଖାଲି ସଁ ସଁ ସଁ ସଁ ସଁ ହେଲେ, ଉଭୟ ଶେଯରୁ ଉଠି ପଡିଲେ, ବୋଉ ତା ବିଆ କୁ ପୋଛିଲା, ଆଉ ମଉସା ଙ୍କ ବାଣ୍ଡ କୁ ପୋଛି ପକେଇଲା, ତା ପରେ ମଉସା କହିଲେ କିମିତି ଲାଗିଲା  ଭାଉଜ ରାଣୀ, ବୋଉ ହସିଦେଇ ଗୋଟେ ଚୁମା ଦେଲା,ମଉସା ଙ୍କୁ, ମଉସା ବୋଉର ଦେହ ସାରା ଚୁମା ମାରି ତା ଗାଣ୍ଡୀ କୁ ଚୁମା ଦେଇ ତା ଦୁଧକୁ ଚୁମା ଦେଇଗଲେ ।

ବୋଉ କହିଲା ଏକା ଦିନେ ସାରି ଦେବ ନା କାଲି କୁ ଆଉ ରଖିବ,ମୋ ଦୁଧ ବିଆ ଗାଣ୍ଡୀ ତ ତୁମ ନା ରେ କରି ଦେଇଛି, ଏଗୁଡ଼ିକ କୁଆଡେ ପଳାଉଛନ୍ତି, ଯେ ତୁମେ ଖାଲି ଚୁମା ଦେଇଚାଲିଚ, ଛାଡ଼ ମୋତେ ଏଥର, ମୋର ଗୁଡ଼େ ଘର କାମ ବାକି ଅଛି, ମଉସା ବୋଉ କୁ ଛାଡି କହିଲେ ହଉ ଡାର୍ଲିଂଗ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି କାଲି ପୁଣି ଆସିବି, ତାପରେ ଉଭୟ ଲୁଗା ପଟା ପିନ୍ଧି ମଉସା ବୋଉକୁ ଚୁମା ଦେଇ ପକାଉପର ସିଡ଼ି ଦେଇ ପିଜୁଳି ଗଛ ବାଟେ ଚଢି ତଳକୁ ଓଲ୍ହାଇ ନିଜ ଘରକୁ ଗଲେ, ମୁଁ ଘର ଭିତରେ ଲୁଚିଗଲି, କିଛି ସମୟ ପରେ ବୋଉ ମୋତେ ଦେଖିଦେଲା, ତା ମୁଂହ ପୁରା କଳା ପଡିଗଲା, ମୋତେ ଚାହିଁ କହିଲା କୁନା ତୁ କେତବେଳ ଆସିଲୁ, ଆଉ କୋଉ ବାଟେ ଘରକୁ ଆସିଲୁ, ଘର କବାଟ ତ ମୁଁ ବନ୍ଦ କରି ଶୋଇ ଥିଲି,ଏତକି କହି ତା ପାଟି ଖନୀ ମାରି ଗଲା, ତାପରେ କଣ ହେଲା ମୁ ଆଗକୁ କହିବି, କିମିତି ଲାଗିଲା ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଇବେ ରହିଲି ଶୁଭରାତ୍ରି ।

ଯଦି ଆପଣମାନେ ଏମିତି ନିଜର କିଛି ଅନୁଭୁତିକୁ ଆମ ସହ ଶେୟାର୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଷ୍ଟୋରିକୁ ପଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆମକୁ Mail କରନ୍ତୁ , ଆପଣଙ୍କ Mail id  ଏବଂ ନାମ ଆମେ ଗୋପନ ରଖିବୁ

ଆମ Mail id – [email protected]

One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!