Sita Bhauja Nka Padisha Ghara Puja Maa Ku Bi Gehili

ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ପଡିଶା ଘର ପୂଜାମାଁ କୁ ବି ଗେହିଲି Sita Bhauja Nka Padisha Ghara Puja Maa Ku Bi Gehili

ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ପଡିଶା ଘର ପୂଜାମାଁ କୁ ବି ଗେହିଲି

Sita Bhauja Nka Padisha Ghara Puja Maa Ku Bi Gehili

Sita Bhauja Nka Padisha Ghara Puja Maa Ku Bi Gehili   ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ | ମୋର ପୂର୍ବ କାହାଣୀ “ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ପାକଳ ବିଆ” ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ବୋଲି ଆଶା | ଏବେ ମୁଁ ଆଉ ଗୋଟେ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ଘରେ ରହିବା ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା |

ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ଘରେ ରହିବାର ୨ ଦିନ ପରର ଘଟଣା | ସକାଳୁ ମୁଁ ୯ଟା ବାଳକୁ ଗାଧେଇ ବାଥରୁମ ରୁ ବାହାରିଲା ବେଳକୁ ଦେଖିଲି ସୀତା ଭାଉଜ ବସି ବାହାଘର ଭୋଜି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମସଲା ସାମଗ୍ରୀ (ଜିରା, ଲଙ୍କା. ଇତ୍ୟାଦି ) ସଫା କରୁଛନ୍ତି, ଆଉ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ବସି କଥା ହେବା ସଂଗେ ସଂଗେ ତାଙ୍କୁ ମସଲା ବାଛିବା କାମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି |

କଥା ହେଉ ହେଉ ମଝିରେ ମଝିରେ ସେମାନେ ହସାହସି ହେଉଛନ୍ତି | ମୁଁ ବାଥ ରୁମ ରୁ ବାହାରିବା ଦେଖି ଭାଉଜ ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକକୁ ଟିକେ ଚିମୁଟି ଦେଇ ଠାରିଦେଲେ | ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ବି ମୋ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ଟିକେ ମୁରୁକି ହସ ମାରିଲା | ମୁଁ ଅନୁମାନ କଲି ସେମାନେ ମୋ ବିଷୟରେ କିଛି କଥା ହେଉଛନ୍ତି ଆଉ ହସୁଛନ୍ତି | ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଟି ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର | ଭାଉଜଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସରେ କମ, ପ୍ରାୟ ୩୬-୩୭ ବର୍ଷ ହେବ |

ପୁରା  ହଳଦୀ ରଙ୍ଗ ଗୋରୀ, ପତଳା ଶରୀର, ଟଣାଟଣା ଆଖି, ସରୁ ଓଠ, କିନ୍ତୁ ବେଶୀ ଡେଙ୍ଗା ନୁହେଁ ମଧ୍ୟମ ଉଚା | ପୁରା କସ ମାଲ ଖଣ୍ଡେ | ପ୍ରଥମ ଦେଖାରୁ ହିଁ ତା ଆଡକୁ ମୋ ମନ ଟାଣି ହେଇଗଲା | ଗାମୁଛା ଭିତରେ ବାଣ୍ଡ ଠିଆ ହେବାରେ ଲାଗିଲା | ମାନେ ମାନେ ଭାବୁଥାଏ ଆଃ … ଏହି ସୁନ୍ଦରୀ କୁ ଗେହିଁବାକୁ ମିଳନ୍ତା କି ..
କିନ୍ତୁ ମୋ ମନର ଭାବନାକୁ ପ୍ରକାଶ ହେବାକୁ ନଦେଇ, ଦେଖି ନଦେଖିଲା ପରି  ସେମାନଙ୍କ ଆଡକୁ ଅଳ୍ପ ଦେଖି ସେପଟକୁ ଚାଲି ଯାଉଥିଲି, ସୀତା ଭାଉଜ ମୋତେ ଡାକି ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ସହିତ ପରିଚୟ କରେଇ ଦେଲେ |

ଭାଉଜ କହିଲେ – ଜାଣିଲ ପୂଜାମାଁ, ଏ ହେଲେ ମୋ ଦିଅର ବୁଲୁ, ସବୁ କାମ ରେ ଧୁରନ୍ଧର, ସେଥିପାଇଁ ରଂଜିତା ବାପା  (ସୀତା ଭାଉଜଙ୍କ ବଡ ଝିଅର ନାଁ ରଂଜିତା ) ୟାଙ୍କୁ ଡାକିଛନ୍ତି ସବୁ କାମ ମ୍ୟାନେଜ କରିବେ | ପୁଣି ଭାଉଜ ମୋତେ କହିଲେ ବୁଲୁ ଏଇ ଭାଉଜଙ୍କୁ ଚିନହୀ ଥାଅ,   ଏ ହେଲେ ପୂଜା ମା, ଆମ ଗଳି ମୁଣ୍ଡରେ ଆଙ୍କ ଘର ଆଉ ତାଙ୍କର  ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର  ଅଛି, ସେଠି ନେଇ ସବୁ ମସଲା, ବିରି ବାଟି ଆଣିବ |   ମୁଁ ହଉ କହି ମୋ ଡ୍ରେସ ବଦଳିବାକୁ ବାହାରିଲି, ଖାଲି ତଉଲିଆ ପିନ୍ଧି ଥିବାରୁ ଟିକେ ଲାଜ ଲାଗୁଥାଏ, ଏପଟେ ପୂଜା ମାଁକୁ ଦେଖି ବାଣ୍ଡ ଟେକି ହେଇ ରହୁଥାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଯାଇ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ଆସିଲେ ଭଲ |

ମୋ ଏ ଅବସ୍ଥା  ଲକ୍ଷ କରି ପୂଜାମାଁ ଥଟା କରି କହିଲା – କଣ ଦିଅର ବାବୁ ! ପୁରୁଷ ପିଲା ହେଇ ଏତେ ଲାଜ କରୁଛ ?  ତମ ଭାଉଜ ସହିତ ଖାଲି କଥା ହେବ ଆଉ ଆମକୁ ପଚାରିବ ନାହିଁ ?

ମୁଁ କହିଲି – ନାହିଁ ସେମିତି ଭାବନି, ତମେ ତ ଗୋଟେ ନୂଆ ଭାଉଜ ମିଳିଗଲ,  ଏବେ ଆହୁରି ଅଧିକ ମଜା ହେବ | ଆଗ ମୁଁ ଡ୍ରେସ  ପିନ୍ଧି ଆସେ, ଓଦା ଲୁଗାରେ ରହିଲେ ଥଣ୍ଡା ଧରିବ ଯେ  |

ପୂଜା ମାଁ – ହଉ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ଆସ, ଟିଫିନ ଖାଇଲା ବେଳେ କଥା ହେବା |
ମୁଁ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ଆସିବା ବେଳକୁ ଝିଆରୀ ଜଳଖିଆ ଆଣି ଦେଲା ଆଉ ମୁଁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲି | ଭାଉଜ ଆଉ ପୂଜା ମାଁ ପୁରା ମୋ ସାମ୍ନା ରେ ଥିଲେ | ସେତେବେଳକୁ ପୂଜା ମାଁ ତା ପୁଅ କୁ ଦୁଧ ଖୁଆଉ ଥାଏ | ମୋତେ ତା ଦୁଧ ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖା ଯାଉଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେ କିଛି ଲାଜ ନକରି ସେମିତି ବସି ଦୁଧ ଖୁଆଉ ଥାଏ ଆଉ ଭାଉଜଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବା ସଂଗେ ସଂଗେ ମୋ ଆଡକୁ କଣେଇ କଣେଇ ଦେଖି ମୁରୁକି ମୁରକି ହସୁ ଥାଏ |

ମୋ ସାଙ୍ଗରେ ବି ଟିକେ ଥଟାମଜା କରୁ କରୁ ମୋ ସ୍ତ୍ରୀ ବିଷୟରେ ବି  ପଚାରିଲେ, ଆଉ କହିଲେ କଣ ଘର କଥା ମାନେ ପଡୁଛି କି ? ସୁନ୍ଦରୀ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ଛାଡି ଏଠି କେମିତି ରହୁଛ .. ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି
ମୁଁ ତାଙ୍କ କଥା ରୁ ଅନୁମାନ କରିନେଲି ଏ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ କେତେ ବଡ ଖେଳାଳି ହେଇଥିବ | ମୁଁ ବି ସେଇଭଳି ଥଟା ମଜା ରେ ଉତ୍ତର ଦେଇ ଚାଲିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ମୋ ନଜର ପୂଜା ମାଁ ର ଦୁଧ ଉପରେ ଥାଏ, ପୁରା ସଫା ଗୋରା ଗୋରା ମଧ୍ୟମ ସାଇଜ  ଦୁଧ, ଫୁଲି ଫୁଲି ଅଛି, ଖଇରିଆ ରଙ୍ଗ ବଡ ଭୁଣ୍ଡି ଟେକି ହେଇକି ଅଛି ଆଉ କ୍ଷୀର ଭର୍ତି ଦୁଧ … ଯେମିତି ଚିପା ଖାଇବା ପାଇଁ ହାତଠାରି ଡାକୁଛି   |

ମୁଁ ବି କହିଲି, ତମ ମାନଙ୍କ ଭଳି ସୁନ୍ଦରୀ ଭାଉଜ ସବୁ ଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ କଥା ମନେପଡିବ କେମିତି ? ତମ ମାନଙ୍କ ଭଳି ସୁନ୍ଦରୀ ଭାଉଜ ପାଖରେ ଥିଲେ କେହି କଣ ଆଉ କିଛି ଚିନ୍ତା କରିବ ? ଭାଉଜ ମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଦେଖି ପରା ଦିନ କଟିଯିବ |

ପୂଜା ମାଁ – ଆଛା, ଏତେ ଭଲ ପାଉଛ ଭାଉଜ ମାନଙ୍କୁ ?
ମୁଁ  କହିଲି  – କଣ  ବିଶ୍ୱାସ ହେଉନି ? ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖ
ସେତେବେଳକୁ ପୂଜା ମାଁ ର ପୁଅ ଦୁଧ ଖାଇବା ଛାଡି ଖେଳିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ | ଦୁଧ ରୁ କ୍ଷୀର ଠପଠପ ବୋହୁ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ପୂଜା ମାଁ ତା ଦୁଧ କୁ ବ୍ଲାଉସ ଭିତରେ ନପୁରାଇ ସେମିତି ଖୋଲା ରଖି ଗପିବାରେ ଲାଗିଥାଏ | ସେ ଅଜାଣତରେ ସେମିତି ଖୋଲା ରଖି ଥାଏ କି ଜାଣି ଜାଣି ଏମିତି ଖୋଲା ରଖିଥାଏ ତାହା ତାକୁ ଜଣା | ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ମୋର ଆଉ କେଉଁ ଆଡକୁ  ନଜର ନଥାଏ ମୁଁ କେବଳ ପୂଜାମାଁର ଦୁଧଆଡକୁ ଦେଖୁଥାଏ |

ସେଇ ସମୟରେ ସୀତା ଭାଉଜ ଉଠି କଣ ଗୋଟେ କାମ ରେ ଛାତ ଉପରକୁ ଗଲେ | ପୂଜା ମାଁ ଏବେ ମୋ ଆଡକୁ ଚାହିଁ କହିଲା
ପୂଜା ମାଁ – ଆଉ ଦିଅର ବାବୁ ଆଜି କଣ ସବୁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ? ଫୁରସତ ଦେଖି ଆମ ଘର ଆଡେ ବୁଲି ଆସୁନ
ମୁଁ କହିଲି – ହଁ ସୁବିଧା ହେଲେ ଯିବି, କାଲିଠୁ ତ ବେଶୀ ଯିବାକୁ ପଡିବ, ବିରି ବଟା, ମସଲା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଙ୍ଗ ସବୁ ହେବ | ତା ସହିତ ସୁଯୋଗ ଦେଖି ଧୀରେ କହିଲି, ଭାଉଜ ତମ କ୍ଷୀର ବୋତଲ ଢାଳି ହେଉଛି |  Sita Bhauja Nka Padisha Ghara Puja Maa Ku Bi Gehili

 

ଆଗକୁ ପଢିବା NEXT ବଟନ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

5 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!